Az Egyház hajója

Datálás: 1873.
Anyag: Vászon.
Technika: Olaj.
Leírás: Allegória. Háborgó tengeren a kép előterében vitorlás csónak. Közepén IX. Pius pápa fehér reverendás alakja ül, balját szívére helyezi, jobbját a kormányrúdra. Mögötte Krisztus töviskoronás-glóriás alakja áll vörös ruhában, kék köpenyben. Jobbját a kormányrúdra, balját a pápa baljára helyezi. Jobbra tőlük fátyolos koronás női szent (Mária?) térdel felhőn, sárga ruhában, kék köpenyben, kezeiben a Szent Péter bazilikát tartja, melyre a felette lebegő Szentlélekgalambból dicsfény árad. A pápától balra a csónak padján arany és ezüst kulcs, valamint keresztes, piros kötésű könyv. Háttérben a Golgota üres keresztekkel. Szignó jobbra lent.
Kerete fekete-arany, kívül babérfonatos, belül tojássoros díszítésű. Alsó részén felirat: "SEMPER AGITATUR NAVICULA PETRI SUBMERGETUR NONQUAM!"
Származás: Jekelfalussy Vince püspök kapta IX. Piustól az I. Vatikáni Zsinaton tanúsított hűségéért.

< 2019. szeptember >
H K Sz Cs P Sz V