Másolatot készítenek a székesegyház homlokzati szobrairól - beszámoló

2017. 04. 18. | | 2017. 04. 18.

Másolatot készítenek a székesegyház homlokzati szobrairól

2017.04.18. - Huber János Pál szobrászművész 1773-ben készült Szent István és Szent Imre szobrait daru segítségével emelték le a székesfehérvári Szent István király-székesegyház homlokzatáról. Mivel a közel kétszázötven esztendős szobrok porózus kőanyaga fokozott védelemre és folyamatos karbantartásra szorul, restaurátorművészek másolatot készítenek róluk, melyeket nyár elején helyeznek el a székesegyház homlokzatán.

Az eredeti szobrok a Püspöki Palota tavaly felújított kertjébe kerülnek, ahol megfelelő védelmet biztosítanak számukra. A folyamatos gondos karbantartás még hosszú ideig garantálhatja az eredeti barokk kori műalkotások megmaradását. A II. világháborúban elpusztult Szent László szobrot 1960-ban Antal Károly szobrászművész pótolta, ezért arról nem készül másolat.

A néhány éve súlyosan megrongálódott székesfehérvári bazilika impozáns külső helyreállításának utolsó állomása volt a homlokzati szobrok másolatának elkészítése, az eredeti alkotások levétele és biztonságos elhelyezése. A Székesfehérvári Egyházmegye most hasonló szakszerűséggel a művészeti értékekben gazdag, látványos templombelső rekonstrukciójára készül.

Fényképeket készítette Lakata Pál
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata