Nagycsütörtöki - Utolsó vacsora - emlékmise - beszámoló

2012. 04. 05. | | 2012. 04. 05.

Nagycsütörtökön, a Székesegyházban este szentmisét tartott Spányi Antal az utolsó vacsora emlékére.

Ennek a különleges estének a szentbeszédében a főpásztor kiemelte Szent János szavait: Jézus tanítványai ekkor tapasztalták meg szeretetének legnagyobb jelét. Inkább szemléljük ezt a minket átformáló mély titkot, mint megértjük. Jézus három nagy ajándékot adott ezen az estén: a lábmosást, mint a szolgáló szeretet jelét, az Eucharisztiát, azaz Jelenlétét, és a papi rend szentségének alapítását. Jézus köztünk maradt. Szeretetét ne csak hirdessük és képviseljük, hanem tegyük Őt magát jelenvalóvá életünkben. Az Ő erejével tegyük jobbá és igazabbá a világot!

A homília meghallgatása:

A homíliát követte a lábmosás szertartása. A püspök levette miseruháját és vászonkendőt kötve a város képviselőtestületeiből érkezett 12 férfi lábát mosta meg.

A szentmise végén gyertyák kíséretében átvitték a Bazilika altemplomába, azaz őrzési helyére az Oltáriszentséget. Az oltárfosztás mély jele az eztán kezdődő eseményeknek.

nagycsütörtök éjszakáján

A templomban kihúnytak a fények, gyertyákat gyújtottak a Lamentáció elénekléséhez. A virrasztással és Jeremiás szavainak kíséretében elindultunk és egyre mélyebbre haladtunk az éjszakába.

- Marian -
Fényképeket készítette Gersztheimer Zsolt