Nagycsütörtöki - Utolsó vacsora - emlékmise - beszámoló

2014. 04. 17. | | frissítve 2014. 04. 18.

A szombat esti vigília mise előtt utoljára Nagycsütörtökön este, az utolsó vacsora emlékére tartanak szentmisét, aminek során a harangok és templomi csengők elhallgatnak és legközelebb a feltámadás örömében szólalnak meg újra.

Ezen az estén Jézus szeretetének három nagy tanú jelét adta: megalapította az Oltáriszentséget, papságot adott nekünk és a lábmosásban példát mutatott a szolgáló szeretetre. Ezek az ajándékok egymást kiegészítik és teljessé teszik szeretetünk töredékességét.

Szentbeszéd meghallgatása:

A homília után a lábmosás szertartásával folytatódott a szentmise, mely során a főpásztor miseruháját leváltva, vászonkendőt kötve maga elé megmosta a város képviselőtestületeiből érkezett 12 férfi lábát.

A szentmise végén az Oltáriszentséget gyertyák kíséretében átvitték a Bazilika altemplomába, ahol Nagypénteken és Nagyszombaton őrizni fogják. Az oltárfosztás bevezető mély jele az eztán kezdődő eseményeknek: mély csend borul a templomra, a megyés püspök és az asszisztencia ünnepélyesség nélküli csendben vonul ki.

A templomban eztán már csak a szentélyben van némi fény, készülnek a Lamentáció elénekléséhez. A virrasztás Jeremiás szavaival indul és az esti zsolozsma egyre mélyebbre vezet minket a nagyhetet kezdő éjszakába.

- Marian -