Történelmi séta - Szent László emlékek Székesfehérváron - beszámoló

2017. 10. 20. | | 2017. 10. 21.

Szent László emlékek Székesfehérváron – történelmi séta a belvárosban

2017.10.25. - A 2017-es évet Szent László-emlékévnek nyilvánította a nemzetpolitikai államtitkárság a „lovagkirály” trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából, amelyhez az egyházmegyék is csatlakoztak. Székesfehérváron a Katolikus Kultúra Napjai rendezvénysorozat keretében a kiemelt egyházmegyei programok között szerepelt a „Szent László emlékek Székesfehérváron” címmel tartott séta, a történelmi belvárosban Smohay András múzeumigazgató vezetésével.

A Várkörúton, a Prohászka emlékparkban állítottak szobrot a lovagkirálynak 1995-ben, annak emlékére, hogy Szent Lászlót Székesfehérváron királlyá koronázták, és Ő avatta szentté Szent Istvánt 1083-ban. A szobor Schwalm László alkotása.

A középkori Magyarország legfontosabb temploma, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrző Nemzeti Emlékhelyen áll. Itt őrzik az 1938-as Szent István Emlékévre készített monumentális alkotást, Aba Novák Vilmos által készített történelmi seccót, amelyen megjelenik Szent László alakja is.

A Szent Imre-templom Székesfehérvár Belvárosában, annak is legszebb és legforgalmasabb terén, a Városház téren áll. A gazdag barokk templom 1720-1743-ig épült. A szájhagyomány szerint Szent Imre a templom helyén álló palotában született, ezért lett védőszentje a templomnak. A főoltáron Szent István és Szent Imre mellett Szent László király szobra is látható, valamint a lovagkirályt a templom oldalfalára festett falképen is ábrázolták.

A fehérvári Székesegyház a középkori gótikus Szent Péter és Szent Pál-bazilika alapjain épült. A Szent István király tiszteletére szentelt templom, 1777-ben, székesegyházi rangra emelkedett. A bejárat fölött, a tornyok közötti terasz három posztamensén Szent István, Szent László és Szent Imre szobra áll. A mellékoltáron különleges is ritka ábrázolás, hogy a lovagkirályt, az irgalmasság és a szeretet cselekedeteit végző szentként ábrázolják.

A Prohászka-liget, a Nemzeti Emlékhely, a Szent Imre-templom, és a Szent István király-székesegyház Szent László emlékeit bemutató történelmi séta kirajzolta a lovagkirálynak, a magyar és az európai történelemben, valamint a keresztény magyar kultúrában betöltött szerepét.

Fényképeket készítette Pásztor Katalin
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata