Kehely (Séllyei)

A művész neve: L. C. vagy L. O. - Bécs.
Datálás: 1712.
Anyag: Ezüst.
Technika: Aranyozott, Festett, Vésett.
Méret: M.: 25.5 cm., Tátm.: 18 cm., S.: 1219 ill. 205 gr.
Leírás: Aranyozott ezüst. Hatkaréjos talpa boltozatos. Három karéjban lapos domborítású szalagfonadék, háromban kövek által keretelt 1-1 festett zománclap: Szent Miklós, Szent Borbála (pálmaággal és kehellyel), Szent György (páncélban). Magasan kiemelkedő talpközepén rozettákból induló hálós díszítmény van felerősítve, rajta, valamint a talpon fehér, piros, zöld, lila kövek. Hatszögletes gallér fölött keskeny gyűrűtagban vésve "MARIA". A nódusz lapos pogácsa alakú öntvény 6 kővel. Felette szögletes gyűrűtag Jézus felirattal. A kuppakosár ezüst színben hagyott, áttört szalag és levélfonadék díszű. Közben 3 kő, valamint kövek által keretelt 3 zománc lap: Madonna a holdsarlón, Krisztus feltámadása, Szent István vértanú. Kövek hiányoznak, különben ép. LC, vagy LO. mesterjegy. Barokk, XIV.Lajos stílus.
Származás: Székesegyházi Kincstár. Séllyei Nagy Ignác püspök kelyhe.