Államalapító Szent István Érdemrend és Díj átadása Székesfehérváron

2009. 08. 19.

Szeretettel várnak mindenkit a szervezők az idei az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj átadó ünnepségére augusztus 19-én, szerdán 18 órakor a Szent István Művelődési Ház nagytermébe.

Hatodik alkalommal kerül sor az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj átadására, amelyet az alapítók olyan székesfehérvári személynek ítélnek oda, aki sokat tett első királyunk életművének folytatásáért, Székesfehérvár polgárai példaértékűnek tartják munkáját.

Eddigi díjazottak

2004-ben Sobor Antal író
2005-ben Dr. Fitz Jenő régész
2006-ban Dosztál Béla 56-os
2007-ben Dr. Martyn Gizella orvos és posztumusz Sulyok János Ignác ciszter szerzetes, levéltáros
2008-ban Dr. Tóth Mihály professzor

Államalapító Szent István Érdemrend és Díj

Az alapítvány célja:
- a Szent István-i keresztény értékrend megismertetése és elfogadtatása a társadalom széles körében
- bemutatni, példaként állítani az ilyen életet élőket a magyar nemzetközösség tagjai számára
- elősegíteni az ilyen életet élő emberek társadalmi elismertségét itthon és külföldön,
- feltárni és megismertetni a Szent István-i keresztény tanokat, értékeket.

A fenti célok elérése érdekében az Alapító, Dr. Gógl Árpád létrehozta az Államalapító Szent István Érdemrendet és Díjat, mely a fenti célokkal összhangban azon magyar állampolgárságú, illetve magyar származású természetes személynek adományozható, aki a Szent István-i keresztény értékrendnek megfelelő életet él, ill. élt, ennek szellemében tevékenykedett és e területen kiemelkedő teljesítményt tud felmutatni, valamint az alapítvány díjbizottsága erre érdemesnek talált.

Az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj egyéni teljesítmény vagy kiemelkedő közösségi értékek elismeréseként adományozható.

Az Államalapító Szent István Érdemrenddel és Díjjal érem, diploma és pénzjutalom jár.

Az Államalapító Szent István Érdemrendet és Díjat évente, minden évben a Szent István-i ünnepkör keretében, augusztus hónapban, Székesfehérváron adják át.

Az alapítvány kezelését 5 fős Kuratórium látja el.

A Kuratórium tagjai:
- Székesfehérvári Egyházmegye, Képviseli: Spányi Antal megyéspüspök
- Fejér Megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara, képviseli: Radetzky Jenő elnök
- Városi Levéltár, képviseli: Csurgai Horváth József
- Vörösmarty Társaság, képviseli: Bakonyi Kovács István
- Kodolányi János Főiskola, képviseli: Dr. Szabó Péter

A Kuratórium elnöke: Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök

A tavalyi díjátadón Spányi Antal püspök a következőket mondta a megjelent ünneplő közönségnek:

„Nem elégedhetünk meg azzal, hogy szent királyunk alakját ünnepi beszédekkel, rendezvényekkel idézzük fel – fogalmazott a püspök. Arra kell törekednünk, hogy Szent István példáját újra teljes fényében felragyogtassuk, megismertessük a társadalommal, és olyan életpéldákat mutassunk fel, amelyek összhangban vannak a magyarságot 1000 esztendőn át fenntartó eszmékkel, értékekkel. A Szent István-i úton járó ember élete nem lehet más, mint a szolgálat: mások szolgálata, mások gazdagítása, nem önmagunké. Nem mindegy, hogy mit gondolunk múltunkról, és milyennek látjuk a jövőt, hiszen döntéseinkkel a jövőt formáljuk, alakítjuk utódaink számára.”

- BPK -