Pákozdi templom toronysisakjának megáldása - beszámoló

2022. 11. 05. | | 2022. 11. 06.

Pákozdi templom toronysisakjának megáldása

2022.11.05 . - Az Egyházi épített örökség védelme elnevezésű pályázati támogatásból elkészült a Pákozdi Római Katolikus Templom toronysisak helyreállítása. Ünnepi szentmise keretében áldotta meg Spányi Antal megyés püspök a részlegesen felújított templomtornyot.

A pákozdi műemlék jellegű katolikus templom szentélye a XIV. században már állt, sziklatalapzatra épült román stílusban. A mai szentélyben középkori részletek mutatják ezt: az egykori sekrestyebejárat és a szószékhez vezető ajtó kőkerete. A XVIII. század elején a reformátusok által elhagyott romos állapotú templomot átépítették, és 1720-ban Szent József tiszteletére felszentelték. Híveinek gondozását a veszprémi püspök előbb a komáromi jezsuiták többi Fejér megyei falujával együtt a váli, majd 1721 után a pázmándi plébániára bízta. Acsády Ádám püspök 1736-ban nem tudta elérni, hogy Sukoró és a távolabbi Seregélyes katolikusainak Pákozdhoz rendelésével megszervezhessék a pákozdi plébániát. Anyakönyveik 1785-től maradtak fenn.

Fényképeket készítette Kovács Marcell