Kaszap István emlékmise - beszámoló

2025. 03. 25. | | 2025. 03. 26.

 

 

„Szeretek Istenre gondolni” – Ünnepi szentmise Kaszap István születésének 109. évfordulóján

2025.03.25. – Ebben az esztendőben is számos tisztelője imádkozott Kaszap István szent életű kispap, jezsuita növendék mielőbbi boldoggá avatásáért, születésének évfordulóján Székesfehérváron, a Prohászka-templomban. Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepnapján tartott szentmisében Spányi Antal püspök azt hangsúlyozta, hogy hálát kell adnunk Mária Istennek mondott igenjéért, amelyet az életszentség hírében fiatalon elhunyt Kaszap István is teljes bizalommal kimondott. Példájával nagy közbenjárónk lett, amikor a megpróbáltatások között is hűséggel kitartott hitében, Istentől kapott küldetése beteljesítésében.

Kaszap Istvánt magas eszmények vonzották: pap és szerzetes akart lenni, fiatalon egész életét Krisztusnak ajánlotta fel. „Céltudatos fiatal volt, és céltudatossága arra emlékeztet minket, hogy saját életünkre is úgy kell tekintünk, mint egy küldetésre. Kaszap István szabad akaratából választotta az Istennek szentelt szüzesség életállapotát” – emlékezett vissza rá beszédében a főpásztor, aki Ferenc pápa nyomán Szent Józsefet állította a hívek elé. „A szeretet logikája mindig a szabadság logikája, és Szent József nagyon szabadon tudott szeretni. Kaszap Istvánt is épp ilyen józsefi lelkületű, tiszta fiatalembernek ismerték kortársai. Így választott hivatást is. Nagy döntése egy lelkigyakorlat keretében született meg, a csend, az imádság, a lelki olvasmányok atmoszférájában, végső soron pedig a Jézussal való személyes kapcsolatából” – fogalmazott a püspök, majd Kaszap István egy feljegyzését idézte: „Szeretek Istenre gondolni”.

Ahogy a főpásztor elmondta, a szent életű fiatal Jézus társa akart lenni, akiben mindenki megtalálhatja önmagát, és azt a szerető támaszt, akire szükségünk van. Ferenc pápa írásában hangsúlyozta, hogy nem kell félni az életszentségtől. Nem foszt meg az erőnktől, az élettől és az örömtől. Éppen ellenkezőleg, azzá leszünk, aminek az Atya elgondolt, megteremtett minket, és hűségesek leszünk önmagunkhoz. Ilyen volt Kaszap István is. Jézus követésének vágya átformálta életének minden dimenzióját.

Spányi Antal püspök megemlékezett arról is, hogy nem sokkal Kaszap István halála után már számos imameghallgatást jegyeztek fel közbenjárására. Hamvait kiemelték és átszállították a székesfehérvári Prohászka Ottokár-emléktemplomba. A székesfehérvári püspök kezdeményezésére boldoggá avatási eljárása 1941-ben megindult, aminek egy része 1947-ig le is zajlott, a politikai helyzet alakulása miatt azonban félbeszakadt. 1949-ben az ÁVH lefoglalta a Kaszap-titkárság épületét, és az összegyűjtött iratok nagy részét, köztük több mint 20 ezer imameghallgatást elégették. Boldoggá avatási eljárása 1990-ben indult újra. 1991-ben adódott lehetőség arra, hogy a kiegészítő egyházmegyei eljárásokat lefolytassák, amelyek érvényességét a Szenttéavatási Ügyek Kongregációja 1994. november 18-án kiadott határozatával elismerte. Hősies erénygyakorlásának pápai elismerése 2006. december 16-án történt meg. Kaszap István tudta, ha Krisztust üldözték, akkor a keresztényeket is üldözni fogják. – „Nem nyughatol, míg mindenkit igazán nem szeretsz. El ne feledkezzél imádkozni ellenségeidért, gyűlölőidért, rágalmazóidért, üldözőidért, mert hogyan mutathatnád meg másképp szereteted?” – írja egyik feljegyzésében. Életében nemigen voltak gyűlölői, sem rágalmazói vagy üldözői –alig pár évtizeddel halála után egyre többen. Megkísérelték lerombolni kultuszát, de Kaszap István emlékezetét mindez még inkább újjáélesztette.”

Kaszap István történelmi személyisége Fehérvárnak, akire méltán és okkal lehet büszke a város. Székesfehérvár Megyei Jogú Városa 2011-ben posztumusz díszpolgári címet adományozott neki. A Kaszap-ünnepségeken ezért minden esztendőben tisztelettel emlékezik rá a város polgármestere, alpolgármestere és képviselői. 2016-ban, a Kaszap születésének 100., valamint halálának 80. évfordulója alkalmából meghirdetett jubileumi évben egykori iskolájának falán emléktáblát helyeztek el tiszteletére. Ugyanekkor, a számos zarándokot vonzó emlékmise keretében jelentették be, hogy a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság döntése alapján a nemzeti sírkertbe sorolták Kaszap István jezsuita novícius nyughelyét.

Népszerűsége különösen a második világháború alatt volt óriási. A sokat szenvedő hátországi lakosság és a fronton életveszélyben élő katonák egyaránt rokonlelket találtak a szenvedést elfogadni és vállalni tudó ifjú alakjából. „Tudta, hogy Krisztus-követő életéhez hozzátartozik a kereszthordozás. … Kaszap István kálváriája egy egészen egyedi életsors, mégis hordoz olyan elemeket, amelyek mindnyájunk számára példaadók lehetnek. Megtanulhatjuk tőle a kitartást és küzdeni akarást akkor is, ha nehéznek, sőt lehetetlennek tűnik a helyzetünk. Megtanulhatjuk szeretettel hordozni és felajánlani életünk keresztjeit” – emelte ki beszédében a püspök.

A főpásztor a fiatalokhoz is szólt, buzdítva őket, hogy legyenek cselekedeteikben is hitvalló keresztények úgy, mint ahogy azt Kaszap István tette. „Kaszap István a cserkészet és a Mária Kongregáció által megtapasztalhatta a másokért való élet szolgálatának lelkiségét. Ez készítette elő arra, hogy felfedezze élethivatásának tágabb horizontját. Nincs ez másképp ma sem. Kaszap István példájából kiviláglik, hogy egy fiatalnak az ifjúsági közösség a legjobb inspiráció arra, hogy „a legjobbat hozza ki magából Isten dicsőségére és a többiek javára”.

A gyógyulások mellett sok lelki kegyelmet is Kaszap István közbenjárásának tulajdonítanak. Ma már több mint húszezer imameghallgatásról számolhatnak be Magyarországról és külföldről egyaránt. „A halála után egy olyan törekvése teljesedett ki, amely már földi életében is nagyon fontos volt számára. Novíciuskorában listán vezette, kikért imádkozik minden szentáldozás után és a nap különböző szakaszaiban. Imádkozott rokonaiért, rendtársaiért, elöljáróiért, orvosaiért, ápolóiért, a jezsuita rend apostoli szolgálataiért, hivatásokért. Listája kiterjedt az egész világra, összefoglalta az egyházat és a világ nagy szükségleteit. Megemlékezett a szegényekről, és imádkozott az egyházzal szemben állókért is. Benedek pápa így fogalmaz a szentek közbenjáró erejéről: „Körülvesznek, kísérnek és vezetnek Isten barátai. Isten szentjeinek serege oltalmaz, támogat, hordoz a tenyerén”. – Meggyőződésünk, hogy Kaszap István is egyike e „sereg” tagjainak, és várjuk, hogy hamarosan hivatalosan is ekként tisztelhessük, ezért okkal kérhetjük közbenjárását – mondta a főpásztor, aki beszédét imával zárta. „Kaszap István, te egy vagy közülünk, te tudtál a hétköznapokban hősiesen szeretni, segíts nekünk a saját élethivatásunk útján előrehaladni. Segíts, hogy tudjunk jó célokat találni és azokért küzdeni, mindenekelőtt pedig mi is olyan önátadással kövessük Jézust, mint te, hogy a mi életünkön keresztül is felragyogjon testvéreink számára az Úr Jézus szeretetének fényessége! Ámen.”

Spányi Antal püspök az egyházmegye megjelent papságával bemutatott szentmise után az egész ünneplő közösséggel, a városvezetőkkel, a cserkészekkel, a szentimrés és ciszterci diákokkal, a Prohászka Imaszövetség tagjaival, a budapesti Kaszap Alapítvány tagjaival együtt Kaszap István sírjánál imádkozott a szent életű fiatal mihamarabbi boldoggá avatásáért.

Berta Kata
Képek: Kovács Marcell
Videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió, Körtvélyes Tivadar

 


 

Korábbi évek beszámolói:

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk