Püspöki szentmise Szent Donát ünnepén - beszámoló

2017. 08. 06. | | 2017. 08. 06.

 2017.08.06. – Székesfehérvár városának a második világháborúig hagyománya volt, hogy Szent Donát tiszteletére, ünnepnapján körmenetek indultak a szőlőhegyi kápolnához. A régi szokást megőrizve Szent Donát ünnepén ma is a város minden plébániájáról érkeznek hívek, egyházközségi zászlókkal gyalogosan zarándokolnak, hogy a püspöki búcsúi szentmisén részt vegyenek. Idén a nagy kánikulát követő vihar épp a mise előtt söpört végig a városon, ezért a kápolnában, valamint az előtte lévő téren gyűltek össze a hívek.

Tornyai Gábor plébános köszöntő szavakkal fogadta Spányi Antal megyés püspököt és az összegyűlt közösséget. A főpásztor homíliájában beszélt arról, hogy legjobb tudásunk szerint tervezzük életünket, teszünk azért, hogy mindaz megtörténjen, amit jónak látunk, amire vágyunk. Időnként azonban máshogy történnek a dolog. Megriadhatunk, elbizonytalanodhatunk, ha nem értjük a körülöttünk zajló világot. Azonban a Szentírásban 365-ször szerepel, hogy „ne féljetek”. Csakúgy, mint a mai evangéliumban. A Tábor-hegyen Jézus felkészítette a tanítványokat arra, hogy el tudják fogadni a szenvedést. Megmutatta nekik a szemmel látható felszín alatt a szemnek láthatatlan isteni dicsőségét. „Jó nekünk itt lenni” – mondták a tanítványok, és velük együtt mi is mondjuk, amikor szinte kézzelfoghatóan tapasztaljuk Isten szeretetének és nagyságának közelségét. A közel-keleti keresztény testvéreinknek kemény üldöztetésben van részük és így kell kitartaniuk Isten mellett - nekünk is ki kell tartanunk Isten mellett ebben a világban, amiben nagyon sok minden akarja elterelni Róla a figyelmünket. A főpásztor végül Szent Donát közbenjárását kérte abban, hogy kifejlesszük magunkban az Isten jelenlétére való érzéket; meglássuk a történések és életünk pillanati mögött a minket szerető és értünk cselekvő Istent. Így életünk minden momentumát azzal a bizalommal tudjuk megélni, hogy „jó nekünk itt lenni”. Ne féljetek, bízzatok Istenben!

Az ünnepen résztvevő híveket az öreghegyi Magyarok Nagyasszonya egyházközség agapéval fogadta a kápolna mögötti téren.

- Marian -
Fényképeket készítette: Lugosi Balázs
Videó: Somogyi Tamás és Berta Kata

 


 

Korábbi beszámolóink:

 

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk