166 éve született Prohászka Ottokár püspök - beszámoló

2024. 10. 10. | | 2024. 10. 11.

 

 

Isten szeretete és igazságossága élt benne – Konferenciával és ünnepi szentmisével emlékeztek Prohászka Ottokár püspök születése 166. évfordulóján

2024.10.10. – Prohászka Ottokár, Magyarország Apostola és Tanítója születésének 166. évfordulójáról a székesfehérvári egyházmegye a Vasútvidéki Prohászka-templomban hagyományosan konferenciával, püspöki szentmisével és közös imádsággal emlékezett meg. Tóth Tamás c. kanonok, esperesplébános meghívására a Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozata keretében idén is Mózessy Gergely gyűjteményigazgató, püspöki levéltáros tartott előadást, ezúttal egy – a nagy püspök egyszerűségét visszatükröző – közismert legenda kapcsán.

Mózessy Gergely Prohászka „esernyős székfoglalás”-legendájának hátterét vizsgálva helyezte a történetet szélesebb összefüggésbe, a kor politikai, egyházpolitikai viszonyaiba, realitásaiba. Témája kapcsán felvetette, hogy ma gyakran tapasztalunk féligazságokat, csúsztatásokat, esetleg effektív hazugságokat is, amelyeket a média kínál. Ezek körbevesznek minket, és behálóznak. Nagyon nehéz tisztán látni egy-egy kérdésről különösen akkor, ha legendák is társulnak hozzá. A Prohászkához kötődő legendákkal is ilyen értelemben érdemes foglalkozni és mérlegre tenni őket, hogy tisztán lássunk ebben a kérdésben. „Sok legenda alakult ki a püspök körül, de Prohászka székfoglalása az egyik legközismertebb. Ha közel megyünk hozzá, akkor megtaláljuk benne az igazságmagot, a jelentést, és megtaláljuk azt is, vajon mi mindent hordozott ez a történet magában, amikor szájról szájra továbbadva kiszínezték. A legenda úgy tudja, hogy Prohászka székfoglalása napján egy egyszerű személyvonattal, hajnalban érkezett meg a városba egy esernyővel és egy breviáriummal a hóna alatt. Beballagott a Püspöki Palotába, ahol senkit nem talált, csak egy csodálkozó portást, mert mindenki az állomáson, a reggeli gyorsvonatnál várta. A valóság az, hogy a székfoglaló napjára ez nem illeszthető be, de 10 nappal korábban Prohászka valóban váratlanul érkezett Fehérvárra, amikor a beiktatás technikai részleteit egyeztette” – vázolta a valóságot a történész, majd azzal egészítette ki: – Az, ahogy Prohászka fellépett, az egyszerűség, a hétköznapiság, magában hordozott valami szimbólumszerűt. Ez székfoglaláskor elmondott beszédében is megjelent, későbbi cselekedeteibe is teljesen beleillett – így állt össze a kép. Az „esernyős székfoglalás” azonban a korban politikai tartalmat is hordozott. Arról szólt, hogy ez más, mint a világ hatalmasságainak a székfoglalása, amelyek néha botrányos körülmények között, sokszor tojásdobálással is zajlottak. Hiszen nagyon sok főispánt nem volt hajlandó az akkori közeg, a nép elfogadni. „Prohászka következetes puritánsága és a más esetekben is előforduló váratlan megjelenései kétségkívül segítették azt, hogy a székfoglalóhoz kötődő legendás mozzanat fennmaradjon az emlékezetben” – zárta gondolatait az előadó.

Spányi Antal püspök az egyházmegye megjelent papságával bemutatott szentmisén összegezte a szellemóriás és karizmatikus lelki vezető nagylelkű szeretettel megélt, imádságos életútját. „Prohászka az az ember volt, akinek szíve lángolt Istenért, az Ő jelenlétében élt, és ez adott neki erőt, hogy valami egészen különleges módon tudjon imádkozni az Egyházért, minden emberért. Ez adott neki erőt, hogy igazán tudjon szeretni, ami tetteiben is megmutatkozott. Ahhoz is kapott erőt, hogy a legnehezebb pillanataiban a szívében mégis ott éljen a remény, Isten szeretetének és igazságosságának reménye. Ezek olyan erények, amelyeket nekünk is meg kell tanulnunk tőle” – buzdított a főpásztor.

A Prohászka-megemlékezésre sokan eljöttek a püspök tisztelői közül, a Prohászka Imaszövetség tagjai, az egyházmegye intézményvezetői, a budapesti Egyetemi templomból érkező zarándokok, valamint a székesfehérvári és budakeszi katolikus iskolások is. A szentmise végén az ünnepség résztvevői megkoszorúzták a lánglelkű püspök sírját, és közösen imádkoztak Prohászka Ottokár püspök boldoggá avatásáért, közbenjárásáért. 

Berta Kata
Képek: Kovács Marcell
Videó: Székesfehérvári Egyházmegyei Stúdió



 

Korábbi évek beszámolói:

Kapcsolódó videóanyag

Képtár

© Székesfehérvári Egyházmegye

Impresszum | E-mail

Híreink | Média | Adattár | Gyűjteményeink | Történelmünk